TCDD'nin engellilerin seyahat hakkını kısıtlayan kararı hakkında idari başvuru ve bilgi edinme başvurusu yapıldı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği Hukuk Komisyonu, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı’nın 8 Temmuz 2020 tarihinde Twitter hesabından “Engelli Yolcu Taşımaları Hakkında Açıklama” başlığıyla Duyurduğu Bakanlık Kararı Hakkında idari başvuru ve bilgi edinme başvurusu yaptı.
Yapılan idari başvuruda, alınan bu kararın hukukla bağdaşır hiçbir yanı olmadığı ve engelli bireylerin uçakla veya otobüsle seyahat etmeye devam etmeleri gibi çelişkili durumlar düşünüldüğünde hukuken tutarlı olmadığının ortaya çıktığı ifade edildi. İdari başvuruda Anayasamızın 10. ve 23. maddeleriyle BM Engelli Kişilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin ilgili maddelerine de atıfta bulunuldu.
Bilgi edinme başvurusunda ise bu kararı içeren hukuki metin/resmi yazı/karar/genelgenin hukuki dayanaklarıyla birlikte paylaşılması, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun hangi kararına dayanılarak böyle bir kararın verildiği, söz konusu kısıtlamayla engellilerin seyahat hakkını kısıtlamak yerine makul uyumlaştırma tedbirleriyle ve erişilebilirlik sağlanarak engellilerin bulaş riskinden korunması yoluna gidilmemesinin nedeninin ne olduğu gibi sorular soruldu.
Yapılan bu başvurulara ilişkin gelişmeler kamuoyuyla paylaşılmaya devam edilecektir.
Eğitimde Görme Engelliler Derneği, benzer amaçlı faaliyet yürüten STK'larla ortak bir zeminde buluşarak işbirliği yapmaya önem vermektedir. Tarafımızdan talep edilmesi halinde yapılan idari başvuru ve bilgi edinme soruları ilgili STK'larla paylaşılabilecektir.

kategori: