#SeyahatHerkeseHaktır başlıklı Tweet etkinliği düzenlendi

Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz Erişim Derneği tarafından, TCDD'nin engellilerin şehirlerarası tren yolculuğu kısıtlaması hakkındaki kararı üzerine 9 Temmuz 2020 tarihinde #SeyahatHerkeseHaktır etiketiyle bir Twitter etkinliği gerçekleştirildi.
Düzenlendiği saatlerde oldukça yoğun ilgi gören ve ülke gündemine de girmeyi başaran etkinliğe birçok kişi ve sivil toplum kuruluşu tarafından destek verildi.
Hatırlanacağı üzere TCDD, engellilerin yüksek hızlı trenlere alınmayacağına dair sosyal medya üzerinden açıklama yapmıştı. Etkinlikte atılan Tweetlerde bu duruma tepki gösterilerek erişilebilir düzenlemeler yerine şehirlerarası trenlere yasak getirilmesinin pandemi sürecine gölge düşürecek bir uygulama olduğu vurgulandı. Ayrıca aynı uygulamanın şehir içi seferlere uygulanmayacağı ise bir çelişki olarak yorumlandı.
İşte atılan Tweetlerden bazıları:
-Bir engelli olarak işime giderken bindiğim metroda, otobüste; HES kodumu alarak bindiğim uçakta ne kadar temas varsa trende de o kadar vardır. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bu uygulamadan vazgeçilmelidir.
-Engelli bireylerin, engelli olmayanlara göre hijyen kurallarına daha az dikkat ettiğine dair bilimsel bir araştırma var mı?
-bakanlığın görevi pandemi olsun olmasın her zaman engelli bireylerin tek başına trenle seyahat edebileceği erişilebilir şartları hazırlamaktır,ilk fırsatta engellilerin seyahatini engellemek değildir.
-Sözleşme ve kanunları yapmak kadar uygulamak da gerekir. Engellilerin seyahat hakkının engellenmesi ne ulusal ne de uluslararası mevzuata uygun değildir.
-Bireyler sadece görmüyor, duymuyor, yürümüyor diye seyahat özgürlüklerinin kısıtlanması net bir ayrımcılık örneğidir.

kategori: