Ortak Tweet etkinliğine davet: #SeyahatHerkeseHaktır

Bildiğiniz gibi 8 Temmuz Tarihinde T.C. Ulaştırma ve Altyapı bakanlığının sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, Engellilerin trenlere binerken çok daha fazla yardım aldığı ve ortak alanlara daha çok fiziksel temasta bulundukları gerekçesiyle şehirlerarası tren seyahat özgürlüklerinin kısıtlandığı belirtilmiştir. Bu açıklamanın hiçbir şekilde kabul edilmesi mümkün değildir. Fakat üzülerek görüyoruz ki pandemi süreci bahane edilerek engellilere karşı ayrımcı uygulamalar birbirinin peşi sıra gelmektedir. Geçtiğimiz haftalarda da engellilerin spor alanlarına girmelerinin kısıtlandığını anımsayacaksınız.

Tüm bu konularda, insanları dahil etme yönünde çalışmalar yapmak yerine doğrudan dışlama, kısıtlama bir tedbir olarak ortaya çıkarılmaktadır. Tam da bu nedenle, engelli örgütleri olarak farklılıklarımızı bir kenara bırakıp ortak bir ses vermemiz her zamankinden daha önemli ve gerekli hale gelmiştir.

Bu amaçla, Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz Erişim Derneği olarak, şehirlerarası seyahat özgürlüğümüzün kısıtlanmasına karşı 9 Temmuz Perşembe günü saat20:00’da ortak bir tweet etkinliği düzenleyeceğiz. #SeyahatHerkeseHaktır etiketiyle yapacağımız etkinliğimize tüm engelli birey ve örgütlerin desteği sesimizin daha da güçlü çıkmasını sağlayacaktır.
Hepinizi 9 Temmuz Perşembe akşamı saat 20’00’de, #SeyahatHerkeseHaktır etkinliğimize katılmaya davet ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği ve Engelsiz Erişim Derneği

kategori: