Artık görme engellilere EBA açık!

Değerli EGED üye ve takipçileri,

Hep birlikte verdiğimiz mücadele sonunda, EBA giriş ekranı erişilebilir hale geldi. Artık görme engelli tüm kullanıcılar EBA'ya sesli kod alternatifini kullanarak giriş yapabilecek.
Bu sorunun karşımıza çıktığı 23 Mart sabahından itibaren EGED olarak yetkililerle diyalog halindeyiz. Ancak içinde bulunduğumuz olağandışı dönemde sorunun iyice anlaşılması, görme engellilerin EBA'yı kullandığının herkes tarafından bilinmesi ve tasarımcıların yapılacaklar listesinde ön sıralarda yer almak gerekiyordu. Bu nedenle hem MEB İletişim Hattı'nın aranarak bildirimde bulunulması, hem de Tweet etkinliği gerçekleştirilmesini önemsedik. Sizlerin yoğun katılımları sonucunda Tweet etkinliğimiz yaklaşık iki saat boyunca gündemde ilk 5 sırada kaldı. Sonuç itibariyle EBA giriş ekranı, bugün itibariyle kullanılabilir durumda. Bu, üç gündür duyurularımızı yaygınlaştıran, MEB iletişim hattına bildirimde bulunan, Tweet etkinliğimize katılan ve fikirleriyle destek ollan herkesin başarısıdır!
Artık yapmamız gereken öğrenci, öğretmen veya veli olarak EBA'ya giriş yapmak, oradan faydalanmak ve karşılaştığımız erişilebilirlik sorunlarını birbirimizle paylaşmaya devam etmek. EGED olarak iki yıldır yürüttüğümüz erişilebilir EBA çalışmalarını, Milli Eğitim Bakanlığı ile iletişim halinde, aynı motivasyon ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Elbette ki önemli - önemsiz demeden, her türlü konuda birbirimize geribildirimde bulunmayı da ihmal etmeyeceğiz. Ayrıca sorunun farkında olan ve çözülmesi için girişimde bulunan tüm Bakanlık personeline de teşekkür ederiz.
Şüphesiz, şimdiye kadar bundan çok daha büyük kazanımlar elde ettik. Fakat bu durum, olağandışı günler yaşasak bile, birlikte hareket ettiğimizde sonuç alabildiğimizi bizlere tekrar hatırlattı.
Coronavirüs, değişimi birlikte gerçekleştirme motivasyonumuzu eksiltmesin...

kategori: 
İlgili Alanlar: