Online coronavirüs bilgilendirme toplantısı tutanağı ve ses kaydı

İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu tarafından gerçekleştirilen online coronavirüs bilgilendirme toplantısı, 18 Mart 2020 tarihinde, Eged - Uzaktan Eğitim Akademisi TeamTalk sunucularında, Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gaye Usluer'in konuk edilmesiyle, ortalama 60 katılımcıyla birlikte yapıldı.
Coronavirüsten dolayı izole bir şekilde yaşadığımız bu günlerde Eged üye ve takipçilerinde coronavirüse karşı yüksek bilinç düzeyi sağlamak ve coronavirüse karşı alınması gereken önlemleri açıklamak amacıyla online coronavirüs bilgilendirme toplantısı gerçekleşmiştir.

Toplantıyı modere eden Ilgın aygınoğlu, toplantıyı ses kaydına alan Emre Taşgın, toplantı tutanağını alan Kamer Gülçin Yılmaz olmuştur.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gaye Usluer ilk olarak, konuşmasına coronavirüsün 31 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Hubey eyaletinde bulunan Wuhan şehrinde başlayan bir salgın olduğunu belirterek başladı. Hastalığın ilk olarak, ağır solunum yolu rahatsızlıkları yaşayan 4 kişide görüldüğünü, bu kişilerin açık hayvan pazarında çoğunlukla bulunmalarından dolayı corona virüsü olduklarını ve dolayısıyla corona virüsün hayvandan insana geçen bir hastalık olarak görülmeye başlandığını belirtti.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Gaye Usluer, corona virüs ailesinin içerisinde yer alan virüslerin çoğunun kış aylarında görüldüğünü, kendi kendine iyileşen virüsler olduğunu belirtti. Ayrıca, gribal enfeksyona benzeme, genellikle solunum yollarını enfekte etme özelliklerine sahip virüsler olduklarını ekledi.
Geçmiş yıllarda çin ve Sudiarabistan’da görülen sars ve mers virüslerinin COVİD-19 virüsü gibi korona virüsü ailesinden olduğunu açıkladı ve sars ve mers virüslerinin kıtalar arasında fazla bir biçimde yaygınlık göstermediğini, ölüm oranlarının fazla olmadığını ekledi. Covid 19 virüsünün kıtalar arasında yayılım gösterdiğini, ölüm oranlarının yüksek olduğunu, dünyada covid 19 virüsüyle enfekte olan kişilerin sayısının 160000-170000 olduğunu, labaratuar ortamında doğrulanan vakalardan yaklaşık 7000 kişinin öldüğünü ve bu bağlamda, bu virüste ölüm sıklığının fazla olabildiğini belirtti.

Covid 19 virüsünün kuluçka süresi
Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Gaye Usluer covid 19 virüsü gibi enfeksyon hastalıklarında kuluçka sürecinin önemli olduğunu ve bir kişinin bir etkenle karşılaştığında ortaya çıkan hastalık bulgularının kuluçka süresi olduğunu açıkladı.

Corona virüsünde riskli gruplar
Gaye Usluer corona virüsünde en riskli grupların 65 yaş ve üstü grupların olduğunu, covid 19 virüsünden dolayı ölenlerin büyük bir kısmının 65 yaş ve üstünde yer aldığını, yüksek tansiyon, kronik akciğer hastalığı, kanser gibi kronik hastalıkları olan kişilerin, bünyesi güçlü olmayan kişilerin, sigara içen kişilerin riskli bir grupta bulunduklarını ve risk grubunda olan kişilerin kendilerini korumaları gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda, virüsle enfekte olan kişinin bu süreci hafif bir şekilde atlatmış olsa dahi, virüsle enfekte olan kişinin, çevresindeki kişilere yayabildiğini ve çevresindekileri enfekte ettiğini ekledi. Covid 19 virüsünün damlacıklar ve solunum yoluyla bulaştığını, bulunulan ortamda, virüslü kişiden çıkan damlacıkların yayılmasıyla başkalarının hastalanabildiğini, damlacıkla enfekte olunabilecek en az mesafenin 1 metre olduğunu açıkladı.

Hastalık bulguları
Gaye Usluer, covid 19 hastalığına yakalanmış kişilerde görülen genel bulguları yüksek ateş, kuru öksürük, Nefes alıp verirken göğüste ağrı, Boğaz ağrısı, yaygın kas ağrısı, Halsizlik,bulantı, kusma şeklinde açıklamıştır. Covid 19 virüsüne yönelik olarak, şuan için bir tedavi geliştirilemediğini, bu virüse yönelik farklı ilaç ve tedavilerin denendiğini, bu virüsün şuan içinbir aşısı olmadığını fakat; aşı çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.
Coronadan dolayı hastaneye yatan kişilere yönelik olarak, hastaların süreci ağrısız geçirebilmeleri için hastalara destek tedavileri uygulandığını anlattı.

Virüsle başetme yolları
Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gaye Usluer bu hastalığın önlenebilmesi için ilk olarak Enfeksyon zincirini kırmak gerektiğini, kişiler arasında öpüşmeme, tokalaşmama, sarılmama gibi sosyal mesafeler oluşturulmasının önemli olduğunu, gerekmedikçe evden çıkmamanın gerektiğini, sosyal ilişkilerde sınırlandırmaya gidilmesinin gerektiğini el temizliğinin ve kişisel temizliğin önemli olduğunu anlattı. Ayrıca, el temizliği için, elleri en az 20 saniye olmak üzere su ve sabunla ovuşturarak yıkamak, su ve sabunun olmadığı zamanlarda, el dezenfeksyonu, alkol bazlı el dezenfektanı ve içerisinde yüzde 70 alkol bulunan kolonya gibi temizlik ürünlerinin kullanılabileceğini belirtirken; Solunum hijyeni için öksürürken veya hapşururken kağıt mendile, dirseğin iç yüzüne hapşurmanın, öksürmenin önemli yer tuttuğunu ekledi.

Maske kullanımı
Gaye Usluer, kumaş görünümündeki maskelerin kullanılabileceğini, 4-6 saat boyunca maskenin kullanılabildiğini, maske nemlendiğinde maskenin işlevini yerine getiremediğini, maskeyi yenisiyle değiştirmenin gerektiğini anlattı ve maske kullanan bireylerin, kullandıkları maskelerin ağız ve burun deliklerini kapatmasına, sıkıca tutmasına dikat etmeleri gerektiğini belirtti.
Gaye Usluer, maske kullanan bireyleri, hasta kişiler, hastaya bakım veren sağlık personelleri ve hasta yakınları olarak açıkladı. Bu bağlamda, hasta bireyler, çevrelerine enfeksyon bulaştırmamak için, sağlık personelleri hasta olan kişiden virüsü kapmamak için ve hasta yakınlarının, hastanın çevresinde bulundukları için maske kullandıklarını ifade etti.

Toplantının ikinci bölümünde, katılımcıların sorularını sordukları serbest kürsü formatına geçildi.
El yıkama, risk grupları, kolonya kullanımı, hastalığın tanımlanması, kullanılan ilaçlar hakkında sorular soruldu.
Toplantı ses kaydını mp3 olarak indirmek için tıklayın

EGED Uzaktan etkinlik düzenleme ve talep formları

Siz de EGED Uzaktan Etkinlikler kapsamında düzenlemek istediğiniz veya gereksinim duyduğunuz etkinlik taleplerini iletebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki formları kullanabilirsiniz:
Uzaktan etkinlik düzenleme formu
Uzaktan etkinlik talep formu
EGED Uzaktan Etkinlikler hakkında detaylı bilgi için www.eged.org/uzaktanetkinlik adresini inceleyebilirsiniz.

kategori: