Deprem ve engelliler konulu 39. aylık değerlendirme toplantısı tutanağı ve ses kaydı

Eğitimde Görme Engelliler Derneği - İletişim, Etkinlik ve Farkındalık Komisyonu tarafından, her ay farklı gündemlerle gerçekleştirilen Aylık Değerlendirme Toplantıları’nın otuz dokuzuncusu, deprem ve engelliler başlığıyla 26 Şubat 2020 tarihinde, EGED Uzaktan Eğitim TeamTalk sunucularında yapıldı. Toplantının konuşmacıları; İstanbul Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Şahan ve Yönetim Kurulu Üyesi Baran Koruklu’ydu.
İlk olarak sözü alan Erdal Şahan, ülkemizin aktif fay hatları üzerinde olduğunu belirterek, 1939 yılında yaşanan büyük Erzincan depremiyle Kuzey Anadolu fay hattının ciddi ölçüde faaliyete geçtiğini, 1999 yılında yaşanan Marmara depreminin aslında ülkemiz için bir dönüm noktası olması gerektiğini, Marmara depreminden sonra birçok yapının ciddi hasarlar gördüğünü vurguladı. Marmara depreminden sonra Afet Yönetim Merkezleri’nin oluşturulduğunu da vurgulayan Şahan, özellikle İstanbul’da birçok toplanma alanının belirlendiğini, mahallelerde konteynerlerin kurulduğunu, bu konteynerlerde deprem anında ihtiyaç duyulabilecek her türlü yaşam maddesinin bulunduğunu ve şehirlerde deprem konseylerinin oluşturulduğunu ifade etti. Şahan, sözlerine şöyle devam etti: “Söz konusu tüm önlemler gayet güzel gelişmelerdi ancak 2006 yılında deprem konseylerinin lavedilmesi, Afet Yönetim Merkez’lerinin kapatılması, toplanma alanlarının 55’e düşürülmesi söz konusu depremin bir dönüm noktası olmasının önüne geçti.” Afet eğitimlerinin yeniden yapılandırılması gerektiğini vurgulayan Erdal Şahan, İstanbul’daki 1250000 binadan 1000000’unun güçlendirilmesi gerektiğini, kentsel dönüşümün tam anlamıyla sağlanamadığını, Batı Ege’nin ciddi risk altında olduğunu, alınması gereken önlemlerin, olabilecek en büyük deprem lerin hesaplanarak alınması gerektiğini belirtti. Şahan, “Marmara Denizi’nde 7 ve üzeri şiddette depremler yaratabilecek faylar var. Son depremler, yapılarımızın depremlere dayanıklı olmadığını bize tekrar gösterdi. İstanbul’da olası şiddetli bir depremde yaklaşık 48000 bina yan yassı yatacak ve yaklaşık 500000 kişi ne yazık ki bu durumdan etkilenecek.” Diye konuştu. Şahan, evdeki eşyaların sabitlenmesinin çok büyük öneme sahip olduğunu anlatarak: “mutfaktaki dolaplar klipsli olmalı. Yataklar mutlaka pencerelerden uzak konumlandırılmalı. Gardroplar ve beyaz eşyalar mutlaka sabitlenmeli. Yatakların yanında mutlaka terlik ve düdük bulundurulmalı. Arabalarda yiyecekler ve deprem çantası bulundurulmalı.” Şeklinde önerilerde bulundu. Son olarak eğitimlere de deyinen Erdal Şahan, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte “Afete Hazırlıkta Engellileri de Unutmayın” etkinliklerini de gerçekleştirdiklerini belirtti.

Daha sonra sözü alan İstanbul Jeofizik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Baran Koruklu ise afet eğitimlerinde üç evre olduğunu ve bunlardan en önemlisinin hazırlık evresi olduğunu belirterek en çok can kurtarılan evrenin bu olduğunu vurguladı. Koruklu: “Her şeyden önce veri tabanı oluşturulması gerekiyor. Hangi engelli nerede bulunuyor öncelikle bunun bilinmesi gerekli.” Diye konuştu. Herkes için erişilebilir kentlerin kurulması gerektiğine değinen Koruklu: “sık sık deprem simülasyonlarını tekrarlamamız gerek. Bunu yaparken de engelli engelsiz birlikte yaparsak ihtiyaçlar da ortaya çıkar. Dedi. Koruklu sözlerini şöyle sonlandırdı: “sabitlenmemiş eşyalardan dolayı çok can kaybı yaşanıyor. Tavanda asılı bitkiler birer tehlike. Deprem anında çök-kapan-tutun taktiği hayati öneme sahip. Deprem çantalarımızı mutlaka kendimiz hazırlamalıyız. Çantada; yiyecek, su olmalı. En önemlisi radyo. Radyo bizi deprem sonrasında son gelişmelerden haberdar edecek.”

Ardından katılımcıların konuşmacılara serbest kürsü formatında soru sorabildiği bölüme geçildi.
Toplantı, katılımcılara gelecek toplantıların gündemini kendilerinin belirleyebileceklerinin hatırlatılmasıyla sona erdi.

Toplantı ses kaydını mp3 olarak indirmek için tıklayın
Siz de aylık online değerlendirme toplantılarımızda konuşulmasını istediğiniz bir konuda gündem önerisinde bulunmak için, gündem öneri formunu kullanabilirsiniz
Gündem önerin, konuşalım!