Engelsiz Nota, ZeroProject Conferans 2020 etkinliğinde tanıtıldı

ZeroProject, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen ve Essl Foundation tarafından 2008 yılında kurulan, dünya genelinde engelli haklarına odaklanmış bir platform. Bu kapsamda her yıl dünyada uygulanan yenilikçi uygulama ve politikalar ZeroProject Conferans etkinliğinde sunuluyor. 2020 yılının teması eğitim olarak belirlendi ve "Görmeyenlerin online müzik kütüphanesi" olarak hizmet veren Engelsiz Nota, bu konferansta tanıtıldı.

19 - 21 Şubat 2020 tarihlerinde gerçekleşen konferansa EGED adına katılım sağlayan Emre Taşgın ve İbrahim Elibal; Braille öğretiminin yaygınlaştırılması, üniversite erişilebilirliği, müze eğitimi, okulöncesi dönemde verilecek hizmetler, bilişim teknolojilerinin eğitim alanına uyarlanması ve kütüphane hizmetleri gibi çeşitli alanlarda gerçekleşen oturumlara katıldı. Konferansta sunumları kendi dillerinde takip etmek isteyen katılımcılar için Streamer Center aracılığıyla anlık çeviri hizmeti sağlandı.

Engelsiz Nota Projesi'nin sunumu, EGED Başkanı Emre Taşgın tarafından 21 Şubat tarihinde gerçekleşti. Taşgın konuşmasında Türkiye'de müzik eğitimi almak isteyen görmeyen öğrencilerin karşılaştığı sorunlara ve kütüphanemizin bunlara dair nasıl çözümler geliştirdiğine değindi. Böylelikle 1.5 yıldır hizmet veren kütüphanemiz, BM tarafından desteklenen uluslararası bir platformda dünyaya tanıtılmış oldu.
Sunum videosunu YouTube üzerinde izlemek için tıklayın

Konferans sonunda Essl Foundation kurucusu Martin Essl ile bir araya gelen EGED ekibi, etkinliğe katıldıklarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Martin Essl ise gelecek yıllarda da yenilikçi uygulamalarla konferansta EGED'i görmeyi istediğini belirtti.

Taşgın ve Elibal, konferans ve Viyana hakkındaki izlenimlerini Facebook sayfamızda canlı yayınlanan videoda dile getirdi.
EGED Viyana programı ve #ZeroCon20 değerlendirmesi videosunu YouTube üzerinde izlemek için tıklayın

Fotoğraflar: 
İbrahim Elibal ve Emre Taşgın büyük bir binanın önünde, konferans yönlendirme tabelasının yanında yan yana ayakta durup gülümserken görülmekteler.
İzleyiciler arasında uzaktan çekilen fotoğrafta; masada oturan konuşmacılar, işaret dili tercümanı ve beyaz perdeye yansıyan ekran görüntüleri yer almakta.
ZeroProject logolu beyaz büyük branda afişi önünde; İbrahim Elibal sağda, Martin Essl ortada, Emre Taşgın solda, yan yana ayakta durup gülümserken görülmekteler.