Engelsiz Nota tanıtım filmi yayında!

Görme engelli müzisyenlerin notalara erişim sorunlarını gidermek amacıyla geliştirilen Engelsiz Nota online müzik kütüphanesi hakkında
tanıtım filmi çekildi.

"Görmeyenlerin online müzik kütüphanesi" sloganıyla Eylül 2018 döneminden bu yana hizmet veren Engelsiz Nota'ya, www.engelsiznota.org
internet sitesine üye olarak ulaşılabiliyor. Kütüphaneden yalnızca görme engelli olduklarını belgeleyebilenler yararlanabiliyor.
Kütüphanede şu anda 315 eser bulunuyor. Görme engelli bir müzisyen, kütüphaneden istediği bir eseri indirip bir Braille yazıcıdan çıktı alabiliyor veya kabartma ekranıyla esere erişebiliyor.

Bir başkasına nota okutmaya son

Proje sorumlusu Ali Alpaslan, çektikleri tanıtım filmi hakkında konuştu. Alpaslan, "Eskiden bize ödev olarak verilen parçaların notalarını bir arkadaşımızdan yardım alarak kendimiz Braille olarak yazıyorduk. Bu, özellikle sınav haftalarında çok zordu. Çünkü bize yardım edebilecek insanların da sınavları oluyordu ve vakit ayıramıyorlardı. Bu yaşanmış hikayeden yola çıkarak filmimizin senaryosunu oluşturduk" şeklinde konuştu.

Notalara erişmek için Braille alfabesi bilmek yeterli oluyor

Alpaslan ayrıca Engelsiz Nota projesi hakkında da detaylı bilgi paylaştı. Alpaslan, "Engelsiz Nota sayesinde Braile alfabesi bilen görme engelli bir müzisyenin notalara erişim sorunu ortadan kalkıyor. Arkadaşımız önce siteye üye oluyor ve görme engelli olduğunu belgeliyor. Biz onun bu belgesini doğruladıktan sonra üyeliğini aktif ediyoruz. Üye girişi yapan arkadaşımız, çeşitli kategorilerde listelenen eserlerden istediğini Braille yazıcılardan çıktı almayı sağlayan "BRF" formatında indirebiliyor. Daha sonra isterse hiçbir düzenleme yapmadan herhangi bir Braille yazıcıdan çıktı alabiliyor, isterse de bir kabartma ekran ile eseri okuyabiliyor. Eğer arkadaşımızın ihtiyacı olan eser kütüphanemizde yoksa talep formu aracılığıyla iletiyor ve biz görme engelli olmayan gönüllü müzisyen destekçilerimizle birlikte çalışarak en yakın zamanda eseri temin edip siteye yüklüyoruz. Böylelikle görme engelli müzisyenlerin notalara erişim sorununu kaldırıyor, sırf materyal teminini iş yükü gören akademisyenlerin önyargıları nedeniyle müzik eğitimi görmek isteyen görme engellilerin bölüme kabul edilmelerinin engellenmesinin önüne geçiyoruz" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Filmin erişilebilir olmayan videosuna ulaşmak için tıklayın
Filme sesli betimlemeli, işaret dili tercümeli ve alt yazılı olarak erişilebilir şekilde ulaşmak için tıklayın

kategori: