Görme engelli ortaokul öğrencilerine yönelik Lise deneyimleri: kaygılar, haklar ve fırsatlar temalı seminer, Ankara'da yapıldı

Derneğimiz Başkanı Emre Taşgın ve Psikolojik Danışman Şeyma Büyükurvay'ın katılımıyla, Mithat Enç Görme Engelliler Ortaokulu ve Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulu 7. ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik "Lise deneyimleri: kaygılar, haklar ve fırsatlar" temalı seminer yapıldı.
Seminerde ilk olarak söz alan Emre Taşgın, öğrencilere liseye başlangıç döneminin yaklaşmasıyla birlikte neler hissettiğini sordu. Öğrenciler genellikle öğretmenleriyle ve arkadaşlarıyla ilişkilerinin nasıl olacağını merak ettiğini ifade ettiler. Daha sonra Taşgın konuşmasına lise döneminde isteyecekleri her türlü uyarlamanın yasal hakları olduğunu, talep etmeyi başarabilmelerinin önemli olduğunu ve bunun için hiçbir kaygı duymamaları gerektiğini vurguladı. Taşgın ayrıca okulda ne gibi uyarlamalar yapılabileceği, hangi materyalleri talep edebilecekleri ve ne gibi sınav düzenlemeleri gerçekleştirilebileceğiyle ilgili merak edilen konulara açıklık getirdi.
Seminerin ikinci bölümünde söz alan Şeyma Büyükurvay ise; bağımsız hareket ve yönelim becerisinin hayatımız için vazgeçilmez olduğu, beyaz bastonun önemini ve ailemizin bizi bu konuda daha fazla teşvik etmelerini sağlamamız gerektiği üzerine bir sunum yaptı.
Tüm fotoğraflar için albüme tıklayın

kategori: 
Fotoğraflar: