Görme engelliler, eğitim sorunlarını e-posta grubunda çözüme ulaştırıyor

Ekran okuyucu adı verilen yazılımlar sayesinde bilgisayar ve akıllı cihazları kullanan görme engelliler, dokuz buçuk yıldır eğitim alanındaki paylaşımlarını Görmeyenlerin Eğitim Öğretim Platformu (GEÖP) e-posta grubunda yapıyor.

Eğitimde Görme Engelliler Derneği (EGED) bünyesinde hizmet veren e-posta grubu hakkında konuşan moderatör Bayram Şahin Aydın; "Grubumuzda ilköğretim öğrencisinden üniversite mezununa kadar birçok kesimden kişi var. Herkes eğitim hayatında karşılaştığı sorunu grubumuzda paylaşabiliyor ve bir başkası varsa çözümünü dile getiriyor. Böylelikle imkansız görülen birçok konu olumlu şekilde sonuca ulaşıyor. İlk önce görme engelli öğrencilerin sorunlarını ilgi alanı olarak belirleyen grup, daha sonraki yıllarda eğitim özelinde engelli haklarının tartışıldığı bir platform haline geldi. Artık grupta Öğretmen, avukat, psikolog, sosyal hizmet uzmanı ve sosyolog gibi farklı mesleklerden kişiler de bulunuyor" diyerek grubun kapsamı hakkında bilgi verdi.

2018 yılında en çok Braille alfabe konuşuldu

Geçtiğimiz yıl grupta en çok ele alınan başlıkları da aktaran Aydın; "2018 yılında en çok konuşulan beş konu; EBA (Eğitimde Bilişim Ağı) ve etkileşimli tahtaların erişilebilirliği, engelliliğin istismarı, doküman oluşturma / düzenleme, engelli öğretmenlerin sorun ve çözüm önerileri ile Braille alfabesinin öğrenimi oldu" dedi.

Ortaokul öğrencisiyken grup beni üniversite mezunu etti

Gruba katıldığında ortaokul öğrencisi olduğunu ifade eden bir diğer moderatör Oğuzhan Al; "Ben ders materyallerine erişilebilir olarak nasıl ulaşabileceğimi ve haklarımı ne şekilde savunabileceğimi burada öğrendim. geçtiğimiz yıl Ankara Üniversitesi - Sosyal Hizmet Bölümü'nden mezun oldum. Henüz ortaokul öğrencisiyken üye olduğum grupta şimdi moderatörlük yapıyorum. Özellikle öğrenci arkadaşlarıma grubumuza üye olmayı, paylaşımlardan yararlanmayı, istedikleri her konuda soru sormaktan çekinmemeyi ve belli bir süre sonra da kendi deneyimlerini aktarmayı ısrarla tavsiye ediyorum. Bazen basit bir bilgi veya bir çözüm, başka bir arkadaşımız için hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu yüzden üyelerimizin paylaşımlarıyla mutlaka bir arkadaşımızın yaşamına dokunabildiğini hatırlatmak ve katkılarıyla grubu zenginleştirmeye devam etmeleri çağrısında bulunmak istiyorum" şeklinde sözlerini sonlandırdı.

E-posta grubundan derneğe

Grubun kurucularından Gökhan Çapanoğlu; "Görme engellilerin 2009 yılında en sık kullandığı paylaşım platformu e-posta grubuydu. Çeşitli konuların ele alındığı gruplarda eğitim ile ilgili sorular yeterince yanıt bulamıyordu. Biz de böyle bir gereksinim olduğunu düşünerek bu grubu kurduk. O zaman grup kurucularının tamamı üniversite öğrencisiydi ve daha çok bu kesimin sorunları dile getiriliyordu. Fakat ilerleyen yıllarda eğitime ilişkin her konu bizim ilgi alanımıza girmeye başladı. Sonunda grupta konuşulan sorunların çözümü için tüzel bir kişiliğe ihtiyaç olduğu ortaya çıktı ve 2013 yılında Eğitimde Görme Engelliler Derneğini kurduk. Grubumuz da, derneğimiz de doğal süreçte gelişti; yani her ikisi de ihtiyaç temelli kurulan yapılardı. Bizim için her fikir değerlidir ve değişimi birlikte gerçekleştirebileceğimize inanırız. Dolayısıyla grubumuza üye olan herkes düşüncelerini özgürce dile getirebilir ve bu görüşlerinden dolayı bir başkası tarafından yargılanmasına izin verilmez" diyerek grubun oluşum sürecini ve temel yapısını anlattı.

E-posta grubuna nasıl üye olunuyor?

İsteyen herkesin katılabildiği gruba üye olmak için farklı alternatifler bulunuyor. Bunlar;
* gormeengelli-ogrenciler+subscribe@googlegroups.com e-posta adresine konu kısmı dahil olmak üzere boş bir ileti gönderebilir,
* www.eged.org/egrup adresinde bulunan kısa formu doldurabilir,
* bilgi@eged.org e-posta adresine kendinizi tanıtan kısa bir ileti gönderebilirsiniz.