Engelsiz Üniversite Diyalog Zirvesi başvuruları açıldı!

“Benimle Birlikte Engelsiz Üniversite” projesi, üniversite öğrenimi gören öğrencileri, 27 - 28 Haziran 2019 tarihlerinde Ankara'da düzenlenecek Engelsiz Üniversite Diyalog Zirvesi'ne çağırıyor!

Eğitimde Görme Engelliler Derneği tarafından yürütülen ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından K-3 Yapılandırılmış Diyalog Politika Reformuna Katkı kapsamında desteklenen proje kapsamında, şu ana kadar, 20 engelli ve 10 engelsiz olmak üzere 30 üniversite öğrencisi bir araya geldi. Hak temelli yaklaşım, izleme ve savunuculuk yöntemleri, engelli hakları ve kampanya yönetimi gibi konularda eğitimler alan katılımcılar, oluşturulan kontrol listelerini üniversitelerinde uyguladılar. Böylelikle kampüslerinin erişilebilir olan ve olmayan yönleri hakkındaki tespitlerini rapor haline getiren katılımcılar, erişilebilir bir üniversitenin hangi kriterleri içermesi gerektiğini kendi bakış açılarıyla değerlendiren politika belgesi taslağı meydana getirdiler.

Şimdi ise, Engelsiz Üniversite Diyalog Zirvesi'nde, öğrenciler, engelli öğrenci birim temsilcileri ve engellilik alanında faaliyet gösteren STK'lar bir araya gelecek, tüm paydaşların birikimiyle politika belgesine son şekli verilecek. Devamında bu belge ilgili kamu otoritelerine iletilecek ve uygulanması noktasında EGED olarak takipçi olmaya devam edilecek.

Zirveye engellilik alanında farkındalık düzeyi yüksek, öğrenim gördüğü üniversitedeki erişilebilirlik sorunlarının bilincinde ve bunların çözümüne yönelik fikirleri olan, EGED'in "engelsiz bir üniversite" hayalini paylaşan ve değişimin birlikte gerçekleşebileceğine inanan öğrencilerin katılımını bekliyoruz.

Zirveye engelli ve engelsiz toplam 25 üniversite öğrencisi katılım sağlayabilecek. Etkinliğe katılmak isteyen öğrencilerin, bu sayfada bulunan başvuru formunu doldurmaları gerekecek. Başvuru formları; cinsiyet dengesi, bölgesel dağılım, engel grubu çeşitliliği ve formda bulunan sorulara verilen yanıtların niteliğine göre değerlendirilecek. Başvurusu kabul edilen katılımcılarla iletişim kurulacak ve seçilen katılımcıların ulaşım ve konaklama giderleri proje bütçesinden karşılanacak. Katılımcıların zirve etkinliğinin tamamına katılması gerekecek.

Eğer siz de "Engelsiz bir kampüs mümkün" diyorsanız, değişimin birlikte gerçekleşebileceğine inanıyorsanız ve sorunların çözümü için inisiyatif almak istiyorsanız, başvuruda bulunun!
Form sosyal medya paylaşım bağlantılarının altında yer almakta olup, zorunlu alanlar * (yıldız) işaretiyle belirtilmiştir.

Önemli tarihler:

Başvuruların alınması: 14 Mayıs - 2 Haziran 2019
Başvuruların değerlendirilmesi: 2 - 8 Haziran 2019
Başvurusu kabul edilen katılımcılarla iletişim kurulması: 9 - 12 - Haziran 2019
Engelsiz Üniversite Diyalog Zirvesi'nin yapılması: 27 - 28 Haziran 2019

kategori: 
CAPTCHA
Bu soru sizin gerçek bir kişi olduğunuzu kanıtlamak ve site güvenliğini sağlamak amacıyla sorulmaktadır.
12 + 5 =
Lütfen yukarıdaki matematik işleminin sonucunu yazınız. Örneğin, 1+3 işleminin sonucu olarak kutucuğa 4 yazmalısınız.